‘İtalya fabrikasının etkisi bu yıl görülür’

Türkiye’nin İtalya’ya yaptığı saraciye ürün ihracatının yüzde 65’ini tek başına gerçekleştiren DESA, 2023 yılında ihracatını yüzde 8 artırarak 27.8 milyon dolara yükseltti.

Ekonomi basınıyla bir araya gelen DESA Genel Müdürü Burak Çelet, 2023’ü yatırım yılı olarak adlandırdıklarını belirterek, “Özellikle İtalya’daki yatırımlarımızı güçlendirmeye ve global pazarlardaki konumumuzu sağlamlaştırmaya odaklandık. Bu kapsamda moda ve deri sektöründe Türkiye’nin İtalya’daki ilk üretim yatırımını tamamlayarak mayısta devreye aldık. Kendi markamızın yanı sıra önemli dünya markalarının üretim partneri olarak Toskana’da kurduğumuz Ar-Ge ve üretim tesisinde bugüne kadar 10.000’den fazla lüks çanta ürettik” dedi.

‘Güneş’e yatırım

Yeni kurulan İtalya tesisinin tam kapasiteye ulaşmasının ardından bu yıl bilançoya etkisinin tam manasıyla görüleceğini söyleyen Çelet, “Zanaatkarlığın endüstriyel üretim bakış açısıyla harmanlandığı İtalya tesisimizde 2023 sonu itibarıyla 55 olan çalışan sayımızı 2024 yılında 100 kişiye ulaştıracak ve dünya markalarıyla olan ilişkimizi daha da derinleştireceğiz” açıklamasını yaptı. 2022’de Düzce’de hayata geçirdikleri GES Projesi yatırımının bir benzerini 2023’te Çorlu tesisinde yaptıklarını kaydeden Çelet, “Yıl içinde yatırımını tamamladığımız 3.200 m2’lik GES projemiz 2024’ün ilk günlerinde devreye alındı” dedi.

Ülke genelindeki perakende operasyonlarını 115 mağazası ile yöneten DESA’nın Tekirdağ Çorlu’da deri üretim tesisi ile Düzce ve İstanbul Sefaköy’de iki fabrikası bulunuyor. DESA’nın İtalya’daki Ar-Ge ve üretim tesisi ise yakın zamanda faaliyete başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir